Rummet som man hyr/bor i var frÀsch (och hade en fin utsikt) samt vÀrden var trevlig, MEN;
Man ska vara medveten om att boendet Àr i ett privatpersons hem (dvs. i vÀrdens hem, med andra ord vÀrden bor dÀr ocksÄ, inkl. hans hund). För mig var inte hunden ett problem Àven om den gÄr runt fritt i huset (Àven i ens hyrda rum om rumsdörren ej stÀngs ordentligt), men det finns folk som Àr allergiska.
Dörren tills ens hyrda rum gick att lÄsa pÄ insidan (dvs nÀr man vistas i rummet) men det gÄr ej att lÄsa det hyrda rummets dörr nÀr man lÀmnar huset.
SÀngklÀderna (dvs kudde och tÀcke) behöver tvÀttas dÄ det kommer sura/illaluktande dofter frÄn dessa frÄn tillfÀlle till tillfÀlle. lakan, pÄslakan och handduk var dock frÀscha och nytvÀttade.
Förutom i det hyrda rummet sÄ Àr huset lite belamrat med blandade saker utspridda överallt i huset, dvs pÄ bÄde bordsytor och pÄ golv (förlÄt, men man fÄr lite kÀnslan av att det bor en samlare/horder i huset). Köket Àr inte frÀscht, ytor Àr smutsiga, och sÄvÀl tallrikar, glas och bestick etc. Àr ibland smutsigt, Àven om man plockar upp sakerna frÄn lÄdorna som dom förvaras i. frukosten bestÄr i att man sjÀlv fÄr plocka av det som finns tillgÀngligt i kylskÄp/brödskÄp.